“Τα δένδρα γιορτάζουν όρθια” από το θεατρικό εργαστήρι του Δήμου Πύλης

tn_paidia ergasthriouΣτις 30 Δεκεμβρίου 2011 και ώρα 17:00, στο Μύλο του Ματσόπουλου, παιδιά από το θεατρικό εργαστήρι του Δήμου Πύλης θα παρουσιάσουν το έργο: «Τα δένδρα γιορτάζουν όρθια».

Η υπόθεση του έργου αναφέρεται σε τέσσαρα δενδράκια,  πεταμένα στα σκουπίδια, όπου θυμούνται και σχολιάζουν το δεκαπενθήμερο των εορτών που βρέθηκαν στα χέρια των ανθρώπων. Το ένα πήγε σε σπίτι, το άλλο σε όροφο μεγάλης εταιρείας, το τρίτο σε γηροκομείο και το τέταρτο σε σχολείο. Κοινό σημείο αναφοράς η μοναξιά και στα τέσσερα αυτά σημεία. Και μετά τα σκουπίδια. Κατά τ΄ άλλα θα έχουν να λένε ότι ήταν να πάνε και στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας!

Στο θεατρικό εργαστήρι του Δήμου Πύλης αυτή τη στιγμή φοιτούν 100 μαθητές του Δημοτικού από τον Καλλικράτειο  Δήμο Πύλης. Έχουν δημιουργηθεί τμήματα στη Δ.Ε. Πύλης στην Πύλη, στη Δ.Ε. Γόμφων στην Πηγή και στη Δ.Ε. Πιαλείων στη Φήκη.

Στην Πύλη, τα μαθήματα διεξάγονται στο Δημοτικό σχολείο Πύλης, κάθε Δευτέρα, ώρα 17:00-19:00  για τους μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄ Δημοτικού και Κυριακή ώρα 18:00-20:00  για τους μαθητές Δ΄, Ε΄,ΣΤ΄ Δημοτικού.

Στην Πηγή, τα μαθήματα διεξάγονται  στο Δημοτικό σχολείο Πηγής, κάθε Πέμπτη, ώρα 16:30-18:30  για τους μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄ Δημοτικού και κάθε Κυριακή, ώρα 15:30-17:30  για τους μαθητές Δ΄, Ε΄,ΣΤ΄ Δημοτικού.

Στη Φήκη, τα μαθήματα διεξάγονται στο Γυμνάσιο Φήκης, κάθε Σάββατο, ώρα 12:00-14:00  για τους μαθητές Α΄, Β΄, Γ΄ Δημοτικού και ώρα 15:00-17:00  για τους μαθητές Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού.

Υπεύθυνη του θεατρικού εργαστηρίου είναι η ηθοποιός κ. Σία Φαράκη, τηλ. 6937090907 για πληροφορίες και εγγραφές, καθώς και στο Δήμο Πύλης τηλ.2434350101 & 2431074676.

Ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Ιωάννης Κουτσονάσιος δήλωσε: «Το θεατρικό εργαστήρι στο Δήμο Πύλης έγινε πραγματικότητα. Θα πρέπει να συγχαρούμε την ηθοποιό κ. Σία Φαράκη που σε μικρό χρονικό διάστημα προετοίμασε παιδιά του εργαστηρίου μας, ώστε στις 30 Δεκεμβρίου να είναι έτοιμα να παρουσιάσουν το έργο “Τα δένδρα γιορτάζουν όρθια”. Καλούμε τους συνδημότες μας αλλά και όλους τους Τρικαλινούς να βρεθούν κοντά στα παιδιά του Δήμου μας για να τα χειροκροτήσουμε στο βάπτισμα τους με την τέχνη και τον πολιτισμό».