Τα άσχημα καιρικά φαινόμενα με τις συνεχείς πλημμύρες. Ανέβασαν ανησυχητικά την στάθμη του ποταμού στο Βαλομάνδρι

Στο  Βαλομάνδρι (Τ. Κ. Δήμου Πύλης) βρέθηκε ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών κ. Ευάγγελος Αλέκος, όπου είδε από κοντά  την ανησυχητική άνοδο της στάθμης του ποταμού στο ύψος της γέφυρας.

Η  ανησυχία εκφράστηκε και από τους κατοίκους που ήταν εκεί τονίζοντας στον  Αντιδήμαρχο τον κίνδυνο που ενδεχομένως να αντιμετωπίσει το  Χωριό σε περίπτωση που ξεχειλίσει  ο ποταμός  να δημιουργηθεί άσχημη  εξέλιξη.

Ο Αντιδήμαρχος κ. Αλέκος ενημέρωσε τον Δήμαρχο κ. Κων/νο Μαράβα  για το όλο πρόβλημα και αποφάνθηκαν με  την συνεργασία  των  Τεχνικές Υπηρεσιών  του Δήμου Πύλης και τις αντίστοιχες της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων, να είναι σε εγρήγορση  για την αντιμετώπιση του παραπάνω φαινομένου.

Έχοντας πάντα υπ’ όψιν τις περυσινές καταστροφές του Σεπτεμβρίου στην περιοχή Βαλομανδρίου και Παραποτάμου.