“Περίληψη διακήρυξης δημοπρασίας για την εκίσθωση καλλιργήσιμης γης στην Τ.Κ. Παραποτάμου Δ. Πύλης”

ΝΟΜΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ                                                                        Λυγαριά 11-3-2013

ΔΗΜΟΣ ΠΥΛΗΣ                                                                              Αριθμ. Πρωτ.:-5733-

«Περίληψη διακήρυξης δημοπρασίας για την εκμίσθωση καλλιεργήσιμης γης στην ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟΥ του Δήμου Πύλης»

Ο  Δ Η Μ Α Ρ Χ Ο Σ

Προκηρύσσει δημοπρασία για την εκμίσθωση των δημοτικών εκτάσεων που περιγράφεται παρακάτω:

Θέση: «ΚΟΙΤΑΔΙΑ» έκταση 16,5 στρ. (στο συνοικισμό Βαλομανδρίου)

Η διάρκεια της μίσθωσης θα είναι πέντε (5) έτη.

Είδος: Καλλιεργήσιμη γη (οι εκτάσεις θα καλλιεργηθούν με οποιαδήποτε καλλιέργεια εκτός μποστανικών και κηπευτικών).

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον σε προθεσμία δέκα (10)

ημερών από τη δημοσίευση της διακήρυξης.

Η δημοπρασία θα διεξαχθεί την 26η του μήνα Μαρτίου του έτους 2013, ημέρα Τρίτη και 09.00 π.μ. μέχρι 10.00 π.μ. στα γραφεία του Δήμου που λειτουργούν στην ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΦΗΚΗΣ της Δημοτικής Ενότητας Πιαλείων.

Ελάχιστο όριο πρώτης προσφοράς (κατώτερο μηνιαίο μίσθωμα) ορίζεται το ποσό των 30,00 ευρώ/στρ.

Το 50% του ποσού του μισθώματος για το πρώτο έτος θα καταβληθεί με την υπογραφή του συμφωνητικού και το υπόλοιπο στις 20-12-2013.

Μαζί με τη συμμετοχή τους οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να καταθέσουν:

Α) Εγγύηση συμμετοχής (εγγυητική επιστολή Τράπεζας ή του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων) που αντιστοιχεί στο 10% της αρχικής τιμής κατά στρ. και κατά περίπτωση χωριστά.

Β) Φορολογική ενημερότητα και βεβαίωση της Ταμειακής Υπηρεσίας του Δήμου ότι δεν έχει οφειλές από μισθώματα στο Δήμο.

Όποιος έχει οφειλές από μισθώματα προς το Δήμο δεν μπορεί να πάρει μέρος στη δημοπρασία.

Πληροφορίες παρέχονται τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, από το γραφείο του Δήμου στην Τοπική Κοινότητα Λυγαριάς.

Αρμόδιος: Μητσιάδη Δήμητρα – Δ/νση: Λυγαριά Τρικάλων – Τηλέφωνο: 2431352108.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Δ. ΚΟΥΦΟΓΑΖΟΣ