“Περίληψη απόφασης 127/2011 Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Πύλης”

ΝΟΜΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΔΗΜΟΣ ΠΥΛΗΣ

Π Ε Ρ Ι Λ Η Ψ Η  –  Α Π Ο Φ Α Σ Η Σ

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Πύλης, με την αριθμ. 127/2011 απόφασή του,  αποφάσισε

Να κινηθεί η διαδικασία για την είσπραξη του τέλους επί των ακαθαρίστων εσόδων των εστιατορίων, κ.λ.π. του Δήμου Πύλης γιατί η επιβολή του είναι υποχρεωτική στους δήμους που ισχύει το σύστημα του αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας των ακινήτων.

Το ανωτέρω τέλος επιβάλλεται σε ποσοστό 0,5% στα ακαθάριστα έσοδα των:

α) κάθε είδους, μορφής και ονομασίας καταστημάτων στα οποία πωλούνται για κατανάλωση εντός του καταστήματος ή σε πακέτο, φαγητά, ποτά, καφές, αναψυκτικά, γαλακτοκομικά προϊόντα και γλυκίσματα, εφόσον κατά την άδεια που έχει εκδοθεί, διαθέτουν πάγκους ή τραπεζοκαθίσματα εντός ή και εκτός του καταστήματος,

β) ζυθοπωλείων και μπαρ ανεξαρτήτως ιδιαίτερης ονομασίας και κατηγορίας,

γ) καντινών.

δ) κέντρων διασκέδασης και των καταστημάτων των πιο πάνω περιπτώσεων που λειτουργούν μέσα σε ξενοδοχειακές επιχειρήσεις κάθε λειτουργικής μορφής και κατηγορίας, καθώς και τα οργανωμένα τμήματα των SUPΕR MARKΕTS, στα οποία πωλούνται έτοιμα φαγητά.

ε) νυχτερινών κέντρων, αιθουσών χορού και άλλων καταστημάτων με ποτά και θέαμα, καφωδείων, κέντρων διασκέδασης (καμπαρέ, νάιτ κλαμπ, κοσμικών ταβερνών, μπουάτ) και χορευτικών κέντρων με μουσική.

Ο Δήμαρχος

Κωνσταντίνος Κουφογάζος