“Πανηγύρι στο Πετροχώρι του Δήμου Πύλης”

tn_panhguri petroxwriouΤην Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου ημέρα της Παναγίας Φανερωμένης το Πετροχώρι γιόρτασε. Πραγματοποιήθηκε πανηγυρική Θεία Λειτουργία μετ' αρτοκλασίας χοροστατούντων όλων των ιερέων της περιοχής. Από νωρίς ο κόσμος κατέκλυσε τον ιερό ναό της Παναγίας με ευλάβεια να προσκυνήσουν και να τιμήσουν το «Γενέσιον της Θεοτόκου».

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό εδώ…

Με το πέρας της Θείας Λειτουργίας στους παρευρισκόμενους προσφέρθηκε φαγητό, καζανιές με το παραδοσιακό στιφάδο. Θερμό χειροκρότημα απέσπασε το χορευτικό τμήμα των εφήβων του Συλλόγου Ροπωτού το οποίο παρουσίασε χορούς της Θεσσαλίας.

Τον εορτασμό τίμησαν με την παρουσία τους ο Νομάρχης Τρικάλων κ. Ηλίας Βλαχογιάννης, οι Αντιδήμαρχοι του Δήμου Πύλης κ.κ. Ιφιγένεια Παπασπύρου και ο Ιωάννης Σουφλιάς, ο Πρόεδρος του Τ.Σ. Πετροχωρίου κ. Σωτήριος Πλιάτσικας, ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΠ κ. Στυλιανός Μπαλατσούκας και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ.κ. Ηλίας Λαμπρογιώργος και Βασίλειος Μπαλάς.