Ομιλία Δημάρχου κ. Μαράβα στο 35ο Πανελλήνιο Αντάμωμα Σαρακατσαναίων

Φίλες και φίλοι,
Σαρακατσάνισσες και σαρακατσαναίοι,
Υψηλοί προσκεκλημένοι,
Είμαι χαρούμενος που σαν Δήμαρχος Πύλης, σας καλωσορίζω στο όμορφο Περτούλι, στο δικό μας Περτούλι και στο δικό σας συνάμα Περτούλι.
Διαβάζοντας την ιστορία των Σαρακατσαναίων είδα το εξής:
«Έλεγαν οι γέροντες Σαρακατσαναίοι – Kατοικούμε  στον τόπο αυτό, από τότε που ο Θεός έφτιαξε τα βουνά και τα ποτάμια, τον ήλιο και το φεγγάρι. Από τότε που κρατάει η γενιά μας».
Είμαι σίγουρος ότι εννοούσαν το όμορφο Περτούλι.
Σας συγχαίρω γιατί κρατάτε ψηλά το «λάβαρο» της παράδοσης και στο πέρασμα των αιώνων διατηρήσατε τα έθιμα, τις συνήθειες, τους κανόνες συμπεριφοράς και διαβίωσης με τρόπο πιστό και αυθεντικό.
Και πιο πολύ χαίρομαι γιατί νέοι άνθρωποι έχουν αναλάβει τα σκήπτρα της παράδοσης και συνεχίζουν συνδέοντας το παρελθόν με το μέλλον.
Στην εποχή που τώρα περνάμε, την εποχή της κρίσης, όπου όλοι οι Έλληνες, βλέπουμε με άλλο μάτι την καθημερινότητα, όπου βάζουμε στόχους για ένα νέο οικοδόμημα που θα στηρίζεται στις δικές μας δυνάμεις, πιστεύω ότι οι αρχές και οι αξίες των Σαρακατσάνων μπορούν να συμβάλλουν ουσιαστικά.
Σαν Δήμος Πύλης αγκαλιάζουμε την πρωτοβουλία σας, το ΑΝΤΑΜΩΜΑ σας που ξεκινά από μακριά και θα πάει πολύ μακριά.
Θα είμαστε δίπλα σας, σε ότι χρειάζεστε, γιατί σας θεωρούμε συνδημότες μας.
Οι στόχοι σας είναι και δικοί μας στόχοι.
Εύχομαι καλή υγεία, καλό καλοκαίρι και πάντα επιτυχίες.