Ομιλία Δημάρχου κ.Κωνσταντίνο Μαραβα στην Ιερά Μονής Αγίου Γεωργίου Μυροφύλλου

Σεβασμιώτατοι Πατέρες της Εκκλησίας,

Μητροπολίτη Τρίκκης και Σταγών κύριε κύριε  Χρυσόστομε,

Μητροπολίτη Άρτας κύριε κύριε Ιγνάτιε,

Αγαπητέ Πρόεδρε της Τοπικής Κοινότητας Μυροφύλλου, κύριε Γιώργο Ράπτη, αγαπητά Πρόεδρε και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Φίλων Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Μυροφύλλου,

Εκλεκτοί καλεσμένοι,

Δημότισσες και δημότες,

Είναι κάποιες στιγμές στην ζωή των ανθρώπων που χαράζονται ανεξίτηλα στην μνήμη τους και δεν ξεχνιούνται ποτέ.

Τέτοια μέρα είναι και η σημερινή.

Με την βοήθεια του Θεού, με την καθοδήγηση του Αγίου Γεωργίου, είμαστε όλοι εδώ σήμερα, στα εγκαίνια αποκατάστασης του Ιερού Ναού της Παναγίας στην Ιερά Μονή του Αγίου Γεωργίου.

Η σημερινή μέρα θα γραφεί με χρυσά γράμματα στην μεγάλη ιστορία του Μυροφύλλου και στην Ιστορία του Δήμου Πύλης.

Φίλες και φίλοι, πριν λίγο τελέσαμε το μνημόσυνο του Μιλτιάδη.

Δεν είναι πλέον μαζί μας, από ψηλά όμως, από τους κήπους του Παραδείσου, σήμερα χαμογελά σε όλους μας και χαίρεται.

Πιο πολύ όμως κοιτάζει και χαμογελά στους γονείς του, στην μητέρα του Ανδρούλα και στον πατέρα του Χριστόφορο Παπαδόπουλο, γιατί του χαρίζουν την αιωνιότητα. Και στην Κύπρο και στην Ελλάδα, στο Μυρόφυλλο, στον Δήμο Πύλης και στον κόσμο όλο.

Είπατε κύριε Πρόεδρε, ότι πρέπει να ανακηρύξουμε τον κ. Παπαδόπουλο και την σύζυγό του  Επίτιμο δημότη του Δήμου Πύλης.

Να δεσμευτώ ότι με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού μας Συμβουλίου θα είναι και Ευεργέτης και ισόβιος δημότης του Δήμου μας.

Γιατί αυτό αποτελεί ιερό καθήκον για μας,

γιατί αυτό αποτελεί  ιστορικό χρέος απέναντι στους ευεργέτες μας, που με υψηλό αίσθημα ευθύνης, φιλοπατρίας, φιλανθρωπίας και αλληλεγγύης, διδάσκουν με τον δικό τους τρόπο την προσφορά στην Πατρίδα, στην Εκκλησία και στον Πολιτισμό.

Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ την μεγάλη προσφορά τους στον τόπο μας.

Είναι για μας χρέος τιμής και συνείδησης να τους τιμούμε για πάντα και όχι μόνο σήμερα, γιατί με το μεγάλο τους έργο στηρίζουν  την  πορεία του Ελληνισμού, της Ορθοδοξίας  και σηκώνουν ψηλά την Ελλάδα…

Το λαμπρό τους παράδειγμα, η γεμάτη αυτοθυσία σεμνή προσφορά τους μας εμπνέει και μας οδηγεί.

Φίλες και φίλοι, αυτές είναι οι σκέψεις που τριγυρίζουν στο μυαλό μου,  αυτές τις ώρες που είμαι μαζί σας σήμερα.

Θέλω, μέσα από την καρδιά μου, να σας ευχαριστήσω έναν προς ένα, όλους όσοι είστε εδώ σήμερα.

Να χαιρετίσω με ευλάβεια την αντιπροσωπεία των μοναχών από την Ιερά Μονή Σίμωνος Πέτρας.

Τους ζητώ να μεταφέρουν στον καθηγούμενο της Μονής, Αρχιμανδρίτη Ελισσαίο, που γεννήθηκε εδώ στο Μυρόφυλλο, να προσεύχεται για μας.

Επιτρέψτε μου κυρία Ανδρούλα και κύριε  Χριστόφορε Παπαδόπουλε,

να σας χαρίσω μία εικόνα του Χριστού μας στον Μυστικό Δείπνο, να είναι πάντα δίπλα σας και να σας χαρίζει γαλήνη.

Σας ευχαριστώ πολύ.