«Μεγάλης χρηστικής αξίας η λιμνοδεξαμενή στον Άγιο Βησσαρίωνα στη μάχη της πυρόσβεσης της πυρκαγιάς»

tn_elikoptero i

Καθοριστική ήταν η συμβολή του πυροσβεστικού ελικοπτέρου στη μάχη κατά της φωτιάς με τη χρήση της λιμνοδεξαμενής στον Άγιο Βησσαρίωνα  του Δήμου Πύλης, που ξέσπασε την Τετάρτη 5 Αυγούστου σε ορεινή περιοχή μεταξύ των δ.δ. Φαναρίου και Καναλίων του Δήμου Ιθώμης.

Περισσότερο φωτογραφικό υλικό εδώ…

Το πρώτο μεγάλο τεστ των πυροσβεστικών δυνάμεων με τη χρήση του ελικοπτέρου στέφθηκε με επιτυχία αφού σε διάστημα μισού λεπτού αντλούσε νερό από τη λίμνη και σε ελάχιστα λεπτά έκανε τη ρίψη στην εστία της φωτιάς.

Ο Δήμαρχος Πύλης κ. Κων/νος Κουφογάζος τόνισε τη χρηστικότητα της λιμνοδεξαμενής του Αγίου Βησσαρίωνα όχι μόνο για αισθητικούς και περιβαλλοντικούς λόγους αλλά και για λόγους πυρόσβεσης δημιουργώντας ένα αίσθημα ασφάλειας στους κατοίκους.