ΙΣΧΥΟΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ

Τα μέτρα κατά του κορωνοϊού που ισχύουν για την Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων και συνεπώς και για το Δήμο Πύλης:

Σε όλη τη χώρα ισχύουν τα εξής μέτρα:

1. Υποχρεωτική χρήση μάσκας παντού.
  2. Περιορισμός κυκλοφορίας από τα μεσάνυχτα έως τις πέντε το πρωί.
  3. Απαγόρευση επιβίβασης σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς χωρίς μάσκα.
  4. Υποχρεωτική τηλεργασία τουλάχιστον κατά 50% σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.
  5. Υποχρεωτική τηλεκπαίδευση στα ΑΕΙ.
  6. Αναστολή επισκεπτηρίου σε όλες τις δομές πρόνοιας.

Επιπλέον στις περιοχές επιπέδου Β – υψηλού κινδύνου (κόκκινο) στην οποία ανήκει και ο Δήμος Πύλης:

Αναστολή κάθε αθλητικής δραστηριότητας. Επιτρέπεται η ατομική άσκηση μόνο σε εξωτερικούς ανοιχτούς χώρους, χωρίς προπονητή. Επίσης, επιτρέπεται η ατομική άθληση μόνο σε ανοιχτές εγκαταστάσεις και για συγκεκριμένα αθλήματα, όπως αντισφαίριση, σκοποβολή, τοξοβολία, ιστιοπλοΐα (με μονομελές πλήρωμα), κωπηλασία (με μονομελές πλήρωμα), κανόε καγιάκ (με μονομελές πλήρωμα), θαλάσσιο σκι, στίβος, κολύμβηση (σε ανοιχτή θάλασσα), ποδηλασία, γκολφ, ιππασία και μηχανοκίνητος αθλητισμός.

Όσον αφορά τα γυμναστήρια, αναστέλλεται κάθε λειτουργία τους.

Σχετικά με τη διεξαγωγή αγώνων, επιτρέπονται μόνο της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου (Super League) και της Α1 Εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης (Basket League), καθώς και ευρωπαϊκών αγώνων (Champions League & Europa League) σύμφωνα με τα ειδικά πρωτόκολλα της FIFA και της FIBA.

Αρχαιολογικοί χώροι και μουσεία

Για τους αρχαιολογικούς χώρους και τα υπαίθρια μουσεία προβλέπεται απόσταση 1,5 μέτρου μεταξύ των ατόμων.

Η λειτουργία των κλειστών μουσείων αναστέλλεται.

Δικαστήρια

Ισχύουν τα ειδικά πρωτόκολλα λειτουργίας και διεξαγωγής δικών που περιγράφονται αναλυτικά στην Κοινή Υπουργική Απόφαση που αναμένεται να εκδοθεί.

Εμποροπανηγύρεις και κυριακάτικες αγορές

Αναστέλλεται κάθε λειτουργία τους.

Εστίαση

Προβλέπεται πλήρης αναστολή λειτουργίας, με εξαίρεση το take away και το delivery.

Καταστήματα τροφίμων (super market, mini market, φούρνοι, κρεοπωλεία, ιχθυοπωλεία)

Προβλέπονται τα εξής:

– 1 άτομο ανά 10τ.μ. (4 άτομα από 20 έως 100 τ.μ. και 1 άτομο για κάθε 10 τ.μ. επιπλέον).

– ειδική απολύμανση σε τροχήλατα και μη καρότσια και καλάθια.

–  Η λειτουργία των καταστημάτων αυτών και το Σαββατοκύριακο.

Κέντρα διασκέδασης (χώροι δεξιώσεων, μπαρ)

Η λειτουργία τους αναστέλλεται.

Κινηματογράφοι

Οι κινηματογραφικές προβολές αναστέλλονται.

Κομμωτήρια και επιχειρήσεις προσωπικής υγιεινής

Μέτρα περιορισμού του αριθμού των ατόμων που βρίσκονται εντός του καταστήματος βάσει εμβαδού, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία και τη μέχρι σήμερα Κοινή Υπουργική Απόφαση καθώς και κατάργηση της αναμονής και λειτουργία αποκλειστικά με ραντεβού.

ΚΥΤ Προσφύγων

Ισχύει αναστολή εξόδου.

Λαϊκές αγορές

Συμμετοχή του 50% των πωλητών, με 5 μέτρα απόσταση μεταξύ των πάγκων και επίσης λειτουργία παράλληλων αγορών.

Λιανεμπόριο

Περιορισμός βάσει εμβαδού, 1 άτομο ανά 10 τ.μ. (4 άτομα 20-100 τ.μ. και 1 άτομο για κάθε 10 τ.μ. επιπλέον).

Μεταφορές

Προβλέπεται έως 65% πληρότητα στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και στα πλοία.

Όσον αφορά τα ταξί, επιτρέπεται ένας μόνο επιβάτης.

Επιτρέπονται μέχρι 3 άτομα στα ΙΧ (με εξαίρεση τις οικογένειες).

Νοσοκομεία και διαγνωστικά κέντρα

Προβλέπεται ένας συνοδός ανά ασθενή και περιορισμός των προγραμματισμένων χειρουργικών επεμβάσεων μέχρι 80% με εξαίρεση τα ογκολογικά και άκρως επείγοντα περιστατικά.

Παιδότοποι (στεγασμένοι)

Αναστέλλεται η λειτουργία των παιδότοπων.

Πρόβες και τηλεοπτικά γυρίσματα

Υποχρεωτική χρήση μάσκας στις πρόβες και για όσους δεν είναι στη σκηνή γυρίσματος, καθώς και καταγραφή των εισερχομένων και των εξερχομένων.

Η προβλεπόμενη απόσταση μεταξύ των συντελεστών αυξάνεται στα 2 μέτρα.

Συναθροίσεις

Προβλέπεται αναστολή όλων των δημόσιων συναθροίσεων στο πλαίσιο των Συνταγματικών προβλέψεων για την προστασία της Δημόσιας Υγείας.

Συναυλιακοί χώροι, θεατρικές παραστάσεις και λοιπές παραστατικές τέχνες

Προβλέπεται αναστολή της προσέλευσης κοινού, ενώ υπάρχει η δυνατότητα διεξαγωγής παράστασης αποκλειστικά για διαδικτυακή μετάδοση.

Συνέδρια και εκθέσεις

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα αναστέλλεται.

Σχολεία

Υποχρεωτική χρήση μάσκας για τα παιδιά άνω των 4 ετών.

Χώροι λατρείας

Επιτρέπονται μέχρι 9 άτομα για όλες τις τελετές και λειτουργίες.