“Ημερίδα με θέμα: Επιχειρηματικότητα ειδικών ομάδων πληθυσμού.”

Η ενημερωτική εκδήλωση διοργανώνεται στα πλαίσια υλοποίησης των Επιχειρηματικών Προγραμμάτων για Ενίσχυση της Νεανικής Επιχειρηματικότητας, της Γυναικείας Επιχειρηματικότητας και της Επιχειρηματικότητας Ευπαθών Ομάδων Πληθυσμού, στην αίθουσα συνεδριάσεων του ξενοδοχείου «ΠΥΛΗ» στον οικισμό της ΠΟΡΤΑ ΠΑΝΑΓΙΑΣ, το Σάββατο, 13 Δεκεμβρίου, ώρα 10:30 π.μ.

Σε μία εποχή που χαρακτηρίζεται από την παγκοσμιοποίηση και τον εντεινόμενο ανταγωνισμό,

σε μία εποχή που η οικονομική κρίση δημιουργεί δύσκολες συνθήκες ακόμα και για την διαβίωση,

υπάρχει και εμφανίζεται επιτακτική η ανάγκη η Τοπική Αυτοδιοίκηση να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να δώσει λύσεις.

Ο Δήμος μας έχει αποδείξει ότι βρίσκεται κοντά στους πολίτες του, κοντά στα προβλήματά τους.

Στα πλαίσιο αυτό κινούμενος ο Δήμος μας, δ ι ο ρ γ α ν ώ ν ε ι σε συνεργασία με τον ΕΟΜΜΕΧ, εκδήλωση με θέμα «ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ – Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ-Αποτελέσματα και Προοπτική».

Ο ρόλος του ΕΟΜΜΕΧ στην στήριξη των μικρομεσαίων επιχειρήσεων είναι εξαιρετικά σημαντικός, διότι είναι ο μοναδικός κρατικός φορέας με μακρά πορεία που είναι επιφορτισμένος με την υποστήριξη της πολιτικής για την υλοποίηση προγραμμάτων ανάπτυξης. Έχει πολυετή εμπειρία και σημαντικό αριθμό ικανών και έμπειρων επιστημόνων, ειδική γνώση των προβλημάτων και αναγκών των Μικρών και Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων και ισχυρό δίκτυο συνεργασιών σε εθνικό, ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο που έχει αναπτύξει και βέβαια σημαντική τεχνογνωσία στον σχεδιασμό, υλοποίηση και διαχείριση πολιτικών και προγραμμάτων στήριξης.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:

10:30-11:00:Προσέλευση – Εγγραφή συμμετεχόντων

11:00: Έναρξη

Γιώργος Αλ. Σουφλιάς, Πρόεδρος Δ.Σ. ΕΟΜΜΕΧ Α.Ε.

11:10: Χαιρετισμοί – Ομιλίες

Ελευθέριος Σταυρόπουλος, Ειδικός Γραμματέας Ανταγωνιστικότητας Υπουργείο Ανάπτυξης.

Φώτης Γκούπας, Γεν, Γραμματέας Περιφέρειας Θεσσαλίας

Ηλίας Βλαχογιάννης, Νομάρχης Τρικάλων

Κωνσταντίνος Κουφογάζος, Δήμαρχος Πύλης

12:00: Αποτελέσματα Προγραμμάτων Επιχειρηματικότητας

Γιώργος Μπόλας, Διευθυντής Επιχειρηματικότητας ΕΟΜΜΕΧ Α.Ε.

12:30: Η χρήση της πληροφορικής για την διαρκή βελτίωση της παροχής υπηρεσιών του ΕΟΜΜΕΧ.

Βασίλης Παπαδόπουλος, Διευθυντής Πληροφορικής ΕΟΜΜΕΧ Α.Ε.

13:00: Προβολή – Παρουσίαση Επιχειρηματικών Σχεδίων από Επενδυτές.

13:30: Ελεύθερη συζήτηση – Συμπεράσματα.

14:30: Ελαφρύ γεύμα.

Την ημερίδα θα συντονίσει ο δημοσιογράφος Γιώργος Νούλης.