“Εγκαινιάστηκε το έργο μεταφοράς νερού από την Τ.Κ. Πύλης στις Τ.Κ. Παλ/ρου & Γόμφων”

tn_egkainia palaiomonastiro iΤην Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου στη θέση «Άη Ηλιάς» στο Παλαιομονάστηρο πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια του έργου μεταφοράς νερού από την Τ.Κ. Πύλης στις Τ.Κ. Παλαιομοναστήρου και Γόμφων του Δήμου Πύλης.

Φωτογραφικό υλικό εδώ…

Το έργο εγκαινιάστηκε από τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Κων/νο Αγοραστό και τον Δήμαρχο Πύλης κ. Κων/νο Κουφογάζο.

Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας δήλωσε ότι:

«Πρόκειται για ένα έργο ζωής διότι αφορά το νερό και βελτιώνεται η ποιότητα και η ποσότητα του πόσιμου νερού στην περιοχή. Προσφέρει στην τοπική οικονομία και κοινωνία δημιουργώντας θέσεις εργασίας και ελπίδες ζωής στην περιοχή. Εντάχθηκε τον Φεβρουάριο του 2012 και παραδίδεται ένα χρόνο νωρίτερα από την προβλεπόμενη ημερομηνία περαίωσης. Αυτό δείχνει ότι όταν υπάρχει συνεργασία και υψηλοί δείκτες εμπιστοσύνης μπορούμε και πετυχαίνουμε».

Από την πλευρά του ο Δήμαρχος Πύλης σημείωσε τα εξής:

«Είναι ένα σημαντικό έργο για την περιοχή του Παλαιομοναστήρου και των Γόμφων και ότι ανάλογα έργα θα υλοποιηθούν και σε άλλες περιοχές όπως η Λυγαριά έχοντας και την στήριξη της περιφέρειας. Δίνεται η απαραίτητη ποσότητα νερού ανά ημέρα και απαλλάσσεται ο Δήμος από ετήσιο κόστος 200.00€ προς τη Δ.Ε.Η.».