Έγινε η πρώτη Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Πύλης στην νέα χρονιά, το 2023.

Μοναδικό θέμα συζήτησης:

«Παροχή γνώμης επί των τιμών για τον προσδιορισμό των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων της διοικητικής περιφέρειας Δ. Πύλης».

Η  γνώμη του Δ.Σ. ήταν ομόφωνη με το σκεπτικό να υπάρξει εξορθολογισμός των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων στον Δήμο Πύλης, με δεδομένο ότι τώρα υπάρχει ανισόρροπος και υψηλός δείκτης τιμών.

Η απόφαση θα να υποβληθεί ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων που τηρείται στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, με σκοπό την διόρθωση των τιμών.

Στο ξεκίνημα της Συνεδρίασης κόπηκε η καθιερωμένη Βασιλόπιτα για το Δημοτικό Συμβούλιο.

Ο Δήμαρχος Πύλης κ. Κωνσταντίνος Μαράβας έδωσε τις ευχές του λέγοντας:

«…Είναι η πρώτη Συνεδρίαση του 2023.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Περάσαμεδύσκολαχρόνιατελευταία.

Περάσαμετηνκρίσητης πανδημίας,τηνενεργειακήκρίσηκαι την κρίση της ακρίβειας.

ΣανχώρακαισανΔήμοςσταθήκαμε όρθιοι.

Καισιγάσιγάμπαίνουμεστηνκανονικότητα.

Μπροστά μας, το 2023, είναι μία χρονιά γεμάτη με εκλογές.

Εθνικές–Περιφερειακές και Δημοτικές.

Είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά.

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ –ΜΕ ΥΓΕΙΑ…».

Τυχερός της βραδιάς ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Τζιορτζιώτης Γεώργιος – Αντιδήμαρχος Πολιτισμού.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΥΛΗΣ