25 Μάι 2024 19:41

Αναβίωσαν τα “Ροκαντζάρια” στην Πηγή

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 2 Ιανουαρίου στην πλατεία του χωριού,  με επιτυχία, η εκδήλωση της αναβίωσης του εθίμου «Τα Ροκαντζάρια» στην Πηγή,

που οργάνωσε ο σύλλογος Νέων Πηγής σε συνεργασία με τη Δημοτική Κοινότητα Πηγής, με την παρουσία αρκετού κόσμου, που διασκέδασε και χόρεψε στο χώρο που ήταν διαμορφωμένος με φωτιές, γύρω-γύρω από το χώρο της εκδήλωσης.

Ο  σκοπός της αναβίωσης πέρα από τον ψυχαγωγικό χαρακτήρα είναι να εκδιωχθούν και τα κακά πνεύματα. Παρευρέθηκαν και τίμησαν με την παρουσία τους, οι νέοι Αντιδήμαρχοι του Δήμου Πύλης, Πολιτικής Προστασίας κ. Χρήστος Ζιάκας, Πολιτισμού κ. Μαρίνα Πανάγου, ο Πρόεδρος της Κοινότητας Πηγής κ. Απόστολος Κερασιώτης, ο επ/λής της Αντ/σης του Δήμου Πύλης κ. Θεόδωρος Χήρας, ο δημοτικός σύμβουλος κ. Χρήστος Μαυρογιάννης, ο Πρόεδρος του Συλλόγου κ. Κώστας Τζιμούρτος και ο πρώην Αντ/ρχος κ. Κων/νος Ζούρτος.